Dinara je svakako najprepoznatljivija po planinarenju. Za razliku od drugih europskih vrhunaca, najviši vrh Hrvatske Sinjal (1831 m) razmjerno je lako dostupan. Hrvatski su planinari nedugo poslije oslobođenja Dinare u Domovinskom ratu pokrenuli pohod na vrh koji je do danas postao već tradicionalan. Također tu se nalazi i mnogo planinarskih putova, a planinarima su za noćenje na raspolaganju i planinarske kuće te planinarska skloništa.
Na području Parka prirode Dinara postoji više od 10 planinarskih vrhova viših od 1500 m nadmorske visine što svakako doprinosi motivaciji za posjećivanje. Najviši vrh Dinare ujedno je i najviši vrh „Bijele staze“, linije koja prati prirodni tok, povezujući najviše vrhove Dinarida od Slovenije pa preko Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore do Albanije.
Izvor Krke sastoji se od tri stalna izvora: Glavnog izvora, Malog izvora i Trećeg izvora. Glavni izvor nalazi se u špilji na 224 m nadmorske visine, a Treći izvor i Mali izvor na lijevoj obali Krke, 50 i 150 m nizvodno od slapa. Gornji tok Krke odlikuje se iznimnom krajobraznom i biološkom vrijednošću kao i geomorfološkim osobitostima – kanjonom, sedrenim barijerama i slapovima.
Krčić je dug oko 10,5 km, a na svom toku tvori tri slapa: prvi kod zaseoka Krčić, drugi (Mali buk) kod mlinice Radulović, te Topoljski buk sa sedrenom barijerom visokom 22 i širokom 30 m kao završetak rijeke Krčić, što predstavlja zaseban geomorfološki fenomen.
Vrh je označen geodetskim stupom na kojem sada piše „1831 vrh Hrvatske“.