Tijekom čitave godine otvoreno je pet biciklističkih staza. Za Panoramsku, Suhozidnu i Ruralnu stazu moguć je i najam bicikla. Staze su kombinacija asfalta i makadama i nisu osobito zahtjevne. Uz primjerenu opremu, fizičku kondiciju i dobar bicikl pružaju kvalitetno iskustvo prostora.
Panoramska staza
Vrana – ornitološki rezervat – Prosika
Dužina staze: 18,7 km
Visinska razlika: 94 m
Preporučeni period godine za posjet: Tijekom cijele godine
Postoji li mogućnost iznajmljivanja bicikla: Da
Vrsta staze: Asfalt/makadam
Napomene: Bicikli se mogu unajmiti na Prosiki od svibnja do listopada.
U Parku su označene tri kružne pješačke staze. Dvije su lagane, a jedna srednje teška, pa okupljaju značajan broj posjetitelja i bez osobitog planinarskog iskustva. Presudna je za obilazak dobra volja, a nagrada su pogledi na rijetki pejzaž jezera u blizini mora. Posebno je atraktivan vidikovac Kamenjak.
Kružna izletnička staza Kamenjak
Kamenjak – Vransko jezero – Kamenjak
Dužina staze: 5 km
Težina staze: Srednje teško
Visinska razlika: 273 m
Preporučeni period godine za posjet: Proljeće, jesen
Da li aktivnost prilagođena za invalide: Ne
Preporučena oprema: Odjeća i obuća prikladna za kameniti teren.
Vransko je jezero za mnoge najljepše prirodno jezero i jedna od najboljih lokacija za ribolov. Vrlo je cijenjeno među iskusnim ribolovcima diljem svijeta za ribolov štuke, šarana, soma i babuške. Jegulja je strogo zaštićena. Ribolovci se moraju pridržavati pravila Parka prirode Vransko jezero, a ribolov je dopušten isključivo uz dozvolu na određenim mjestima.
Vransko jezero
Vransko jezero je po mnogim domaćim, ali i stranim ribičima, najljepše prirodno jezero na ovim prostorima te svakako jedna od najboljih lokacija za vrhunski užitak u ribolovu štuke, šarana, soma, babuške. Najbolje lokacije za ribolov štuke su od granica ornitološkog rezervata do mjesta Drage.
Šaran se najbolje lovi na rubnim dijelovima ornitološkog rezervata, gdje je i najviše zastupljen te na Prosiki.
Riblja staništa:
Štuka – najčešće se zadržava uz vegetaciju i druga mjesta pogodna za skrivanje. U Vranskom jezeru preferira kamenite podloge uz južnu obalu gdje nalazi povoljna skloništa iz kojih lovi plijen. Uz tršćake je zabilježena, ali ne u velikom broju.
Šaran – najveća brojnost zabilježena je uz trsku u ornitološkom rezervatu gdje utječu kanali sa slatkom vodom. Preferira mirnije i stajaće vode s mekim dnom i razvijenom vegetacijom.
Som – somovi žive pojedinačno i obično miruju ispod raznih struktura ili u udubinama i rupama u muljevitim stajaćim ili sporo tekućim vodama.Takvih je mjesta na Vranskom jezeru mnogo, pa je i broj somova dosta velik.
Preporučeni period godine za posjet: Rješenjem Ministarstva poljoprivrede nosioci ribolovnog prava nad ribolovnim područjem Vranskog jezera ribolov je dozvoljen prema sljedećem rasporedu:
šaran (Cyprinus carpio): 1. travnja – 31. svibnja
som (Silurus glanis): 16. travnja – 15. lipnja
štuka (Esox lucius): 1. veljače – 31. ožujka
Da li je aktivnost prilagođena za invalide: Aktivnost je prilagođena za invalide na lokacijama na koje se može pristupiti osobnim automobilima (Crkvine, Drage i ribarska lučica Prosika)
Štuka – od 1. veljače do 31. ožujka, Šaran – od 1. travnja do 31. svibnja, Som – od 16. travnja do 15. lipnja
Napomene:
KOLIČINA ULOVA
2 komada, ukupne težine do 5 kg, za vrste:
štuka, som, šaran, linjak, cipal putnik, cipal balavac, cipal glavaš
Do 2 kg za vrste:
babuška i crvenperka
Bez ograničenja se mogu loviti:
bezribica i sunčanica
Dopuštena količina ne odnosi se na trofejni ulov, dnevno je dozvoljeno uloviti samo jedan primjerak trofejne ribe koja može biti teža od 5 kg.
Jegulja i riječna babica strogo su zaštićene vrste i zabranjeno ih je loviti
NAJMANJE VELIČINE RIBA KOJE SE SMIJU LOVITI:
Štuka: 40 cm
Som: 60 cm
Linjak: 20 cm
Šaran: 40 cm
Cipal putnik: 16 cm
Cipal balavac: 16 cm
Cipal glavaš: 20 cm
Čitave je godine moguća vožnja kajakom. Plovila se mogu iznajmiti u lučici Prosika na sat ili na cijeli dan. Posjetitelji koji žele aktivniji pristup posjetu Parku svakako će uživati u vožnji jezerom.
Vožnja kajakom
Kajaci se mogu unajmiti u lučici Prosika na sat ili čitav dan.
Trajanje obilaska: Iznajmljivanje po satu i po danu
Preporučeni period godine za posjet: Tijekom cijele godine
Prilagođeno za individualne ili grupne posjete: Za individualne posjete
Vransko je jezero ornitološki rezervat. Taj je status dobilo 1983. godine i ubraja se među najvrednija ornitološka područja u Hrvatskoj i temeljni je fenomen cjelokupnog područja Parka. Čak 102 vrste ptica gnijezde se u rezervatu, a zimi se od hladnoće na Vranskom jezeru skrije 87 vrsta zimovalica. Za sunčanih se zimskih dana na otvorenoj vodi jezera može vidjeti i sto tisuća ptica kako uživaju u blagoj klimi i hrani.
Promatranje ptica u ornitološkom rezervatu
Ornitološki rezervat, proglašen još 1983. godine, spada među ornitološki najvrednija područja u Hrvatskoj, te predstavlja temeljni fenomen zaštite cjelokupnog Parka prirode. Površinom od 8,83 km² zauzima sjeverozapadni dio Vranskog jezera do same granice Parka prirode.
Ovo malo močvarno područje ostatak je nekadašnjeg deseterostruko većeg Vranskog blata, močvare koja je melioracijskim kanalima i probijanjem kanala Prosika na jugoistočnoj obali jezera do mora, tijekom 18. stoljeća gotovo potpuno isušena i dovedena na rub opstanka, a s njom i živi svijet koji je o njoj ovisio.
Ipak, iako male površine u odnosu na svoju matičnu močvaru, današnji ornitološki rezervat odlikuje se bogatstvom živog svijeta, a posebno ornitofaune (ptičjeg svijeta). 102 vrste ptica koriste rezervat u doba gniježdenja, kad visoka trska predstavlja idealno sklonište za njihova gnijezda i mlade ptice, a voda i kopno obiluju hranom. Zimi se od oštrih sjevernih hladnoća na Vransko jezero skrije 87 vrsta zimovalica, te se za sunčanih zimskih dana na otvorenoj vodi jezera može vidjeti i do 100 000 ptica kako uživaju u blagoj klimi i obilju hrane. Tijekom jesenske i proljetne seobe na Vranskom jezeru radi hrane i odmora zaustavi se preko 140 vrsta preletnica.
Često se neke vrste ptica pojavljuju na Vranskom jezeru i kao zimovalice i kao preletnice, ili gnjezdarice, pa ukupan broj vrsta nije jednak zbroju zimovalica, preletnica i gnjezdarica. Od ukupno 251 vrste ptica koje u rezervatu žive, gnijezde, zimuju ili ga tijekom selidbe koriste kao odmorište i hranilište, 136 vrsta spada među kritično ugrožene, ugrožene, osjetljive ili niskorizične vrste na nacionalnoj (129), europskoj (95) ili čak svjetskoj razini (9). Osim toga, tršćaci i poplavne livade ornitološkog rezervata, kao dio močvarnog ekosustava ubrajaju se u najugroženija staništa u Hrvatskoj.
Unutar rezervata obitavaju važne populacije 13 vrsta ptica čije su lokalne populacije s Vranskog jezera važne za stabilnost ukupne populacije na nacionalnoj, europskoj i globalnoj razini, ili su čak važne za opstanak cijele vrste.
Kušaonica na Kamenjaku nudi lokalnu gastronomiju: sireve, pršut i domaća vina. Smještaj je moguć u kampu ili konjičkom klubu koji nudi mogućnost jahačkog izleta kroz Park prirode Vransko jezero, a u ponudi je i terapijsko jahanje.
Kušaonica - Konoba Kamenjak
U konobi se mogu kušati pršut, sir ili vino s pogledom na čitavo jezero i Kornatsko otočje.
Važne informacije:
Radno vrijeme kušaonice je od svibnja do listopada 7 – 20 h.
Kamp se nalazi na sjevernoj strani Vranskog jezera, udaljen je od Pakoštana svega 2 km. U sklopu kampa nalazi se i restoran u kojem se, između ostalog, mogu kušati razni specijaliteti od slatkovodne ribe.
Nalazi se 3 km od Biograda na Moru, između Jankolovice i Kakme. U klubu se posjetiteljima nude jahački izleti na Vransko jezero, plivanje i fotografiranje s konjima, kao i škola jahanja (sportsko i hobi jahanje) te terapijsko jahanje. Postoji mogućnost za organizaciju ljetnih kampova.
Važne informacije:
Radno vrijeme:
Proljeće i jesen (travanj – svibanj, rujan – listopad): 6,30 – 19 h
Ljeto (lipanj – kolovoz): 6,30 – 11 h i 16 – 21 h
Zima (studeni – ožujak): 6,30 – 16,30 h
Česti je izbor posjetitelja poučna staza ptica grabljivica koja prati panoramsku biciklističku stazu s koje se pruža pogled na Vransko jezero. Prikladna je za bicikl jer je makadamska. Posjetitelji uče o vrstama ptica grabljivica i njihovoj ulozi u složenosti ekosustava. Poučna staza Modrave – kanal Prosika nalazi se na području Modrava, gdje je nekoć bio najveći maslinik na Jadranu, a posjetitelji će na njoj naučiti ponešto i o suhozidima.
Edukativna staza o ribama
Edukativna staza o ribama postavljena je na Prosiki. Na suhozidu koji je obnovljen upravo za tu priliku postavljeno je 5 edukacijskih ploča koje govore o ribama Vranskog jezera. Ovdje možete pročitati koje su ribe živjele u Vranskom jezeru prije nego što se umiješao čovjek, zatim koje su ribe unesene u Vransko jezero radi ribolova ili pak slučajnim unosom te koje ribe ulaze u jezero kroz kanal Prosiku.
Također možete pročitati kratak tekst o povijesti suhozida, načinu na koji su u prošlosti težaci ograđivali posjede i mukotrpno obrađivali svaki komadić dobivene zemlje. Prošetajte ovom kratkom stazom i otkrijte zanimljivosti o jegulji, riječnoj babici, ciplu putniku i gavunu hrskavcu, šaranu, somu, štuki, babuški i gambuziji…
Dužina staze: 0,1 km
Trajanje obilaska: 15 min
Visinska razlika: 0 m
Preporučeni period godine za posjet: Tijekom cijele godine
Prilagođeno za individualne ili grupne posjete: Za individualne i grupne posjete
Poučna botanička staza postavljena je uz kružnu planinarsku/pješačku stazu koja vodi od vidikovca Kamenjak kroz kanjon Mernjača do pristaništa Bašinka te dalje kanjonom Orlja draga natrag do Kamenjaka. Na ovoj stazi postavljenoj u tipičnom ambijentu krša možete naučiti razne zanimljivosti o karakterističnim biljkama ovog područja. Tu ćete naići na priču o nezaobilaznom hrastu crniki, šmriki, rašeljki, mirisnoj kadulji, ljekovitom smilju i šparogi, vidjet ćete zašto se smatralo da je planika otrovna te da je perunika nastala od udara groma boga Peruna.
Dužina staze: 5 km
Trajanje obilaska: 2 h
Visinska razlika: 273 m
Preporučeni period godine za posjet: Tijekom cijele godine
Prilagođeno za individualne ili grupne posjete: Za individualne i grupne posjete
Da li aktivnost prilagođena za invalide: Ne
Vrsta staze: Šumski/kozji put
Broj interpretativnih ploča: 10
Napomene: Preporučuje se obuća i odjeća prilagođena boravku na otvorenom.
Ova drvena poučna staza postavljena je u ornitološkom rezervatu na samom Vranskom jezeru. Dok šećete drvenom stazom, pruža se pogled na tršćake Vranskog jezera u kojem se kriju razne vrste ptica od kojih možda i čaplja danguba – zaštitni znak Vranskog jezera ili ugroženi mali vranac kojem je ovo jedino preostalo gnijezdilište u Hrvatskoj.
Poučne table na stazi će vas upoznati s raznolikim vlažnim staništima, važnim hranilištima za mnoge ptice i ostale životinjske vrste te staništima rijetkih vrsta biljaka. Na početku drvene poučne staze nalazi se Info centar Crkvine, gdje u sezoni možete unajmiti dalekozor ili kupiti suvenire s motivima Vranskog jezera.
Dužina staze: 450m
Trajanje obilaska: 45 min
Visinska razlika: 0 m
Preporučeni period godine za posjet: Tijekom cijele godine
Prilagođeno za individualne ili grupne posjete: Za individualne i grupne posjete
Poučna staza ptica grabljivica prati panoramsku biciklističku stazu s koje se pruža prekrasan pogled na Vransko jezero. Ova makadamska staza proteže se dužinom od 18 km te je stoga prikladnija za obilazak biciklom.
Prateći ovu poučnu stazu, od kamene promatračnice na Majdanu do drvene promatračnice udaljene 6 km, posjetitelji uče o raznim vrstama ptica grabljivica te njihovim međusobnim sličnostima i razlikama, a osim toga dobivaju uvid u njihovu ulogu u složenom ekosustavu, kao i spoznaju o važnosti njihovog očuvanja i stupnju ugroženosti.
Dužina staze: 6 km
Trajanje obilaska: 45 min (biciklom)
Visinska razlika: 94 m
Preporučeni period godine za posjet: Tijekom cijele godine
Prilagođeno za individualne ili grupne posjete: Za individualne i grupne posjete
Vrsta staze: Makadam
Broj interpretativnih ploča: 6
Napomene: Staza je zbog svoje duljine prilagođena za bicikliste.
Ova poučna staza spaja Modrave, nekadašnji najveći maslinik na Jadranu, i kanal Prosika, najsloženiji arhitektonski projekt u tadašnje vrijeme na ovom području. Dok prolazite Modravama i promatrate ostatke nekadašnjeg niza suhozida, naučite ponešto i o životinjama krša. Prosika kao dodirna točka mora i jezera svjedoči o povijesnoj važnosti jezera za ovdašnje stanovništvo.
Obiđite bunje, kulturno naslijeđe starih maslinika i vinograda, kamene vrše za lov na jegulje ili saznajte više o kanalu i njegovoj ulozi nekad i sad.
Dužina staze: 5 km
Trajanje obilaska: 1 h
Visinska razlika: 0 m
Preporučeni period godine za posjet: Tijekom cijele godine
Prilagođeno za individualne ili grupne posjete: Za individualne i grupne posjete
Ova poučna staza počinje na platou vidikovca Kamenjak i nastavlja se duž šetnice koja vodi od platoa vidikovca do durbina postavljenog na mjestu odakle se pruža zadivljujući pogled na cijelo Vransko jezero, Drage, Pakoštane, Pirovac, Betinu, Murter, cijeli kornatski arhipelag te brojne otoke i otočiće. Osim uživanja u nezaboravnom pogledu, na ovoj stazi će vas poučne table upoznati s poviješću, kulturom, narodnim običajima i prirodnim značajkama Parka prirode.
Na ovoj stazi, postavljenoj u kršu i makiji na najvišem vrhu Parka prirode, možete naučiti kada je nastalo Vransko jezero, što je i kako nastaje krški reljef, koje ptice grabljivice, a koje ptice močvarice žive ovdje.
Dužina staze: 300 m
Trajanje obilaska: 45 min
Broj edukativnih ploča: 16
Visinska razlika: 0 m
Da li je aktivnost prilagođena za invalide: Dijelom
Vrsta staze: Makadam/kamenjar
Napomena: Preporučuje se čvršća obuća za dio staze u kamenjaru.
Nudi se obilazak atrakcija Parka u dogovoru s individualnim posjetiteljima ili grupama. Tematski određena tura jest Promatranje ptica za organizirane grupe izletnika. Lov na ptice vodarice je zabranjen pa su se ptice naučile doći u blizinu ljudi, što uvećava doživljaj promatranja te najugroženije životinjske vrste na svijetu.
Obilazak - jezero na dlanu
Program uključuje poučnu šetnju na jednom lokalitetu po izboru (vidikovac Kamenjak, lučica Prosika, Ornitološki rezervat) uz stručno vođenje.
TRAJANJE: 45 min
Preporučeni period godine za posjet: Proljeće,ljeto, jesen
Prilagođeno za individualne ili grupne posjete: Za grupne posjete (minimalno 15 osoba)
Da li aktivnost prilagođena za invalide: Da
Preporučena oprema: Preporučuje se obuća i odjeća prilagođena boravku na otvorenom.
Napomene: Za obilazak se treba najaviti tjedan dana unaprijed. Naplaćuje se 30,00 kn po osobi za odrasle, odnosno 20,00 kn po osobi za djecu. U cijenu je uključena ulaznica u Park i stručno vodstvo.
Program uključuje promatranje ptica uz stručnog vodiča i odgovarajuću opremu za promatranje ptica – durbina i dalekozora. Ovisno o interesu posjetitelja izabiru se pojedini lokaliteti/staništa koji se obilaze pješice. Opremu (dalekozor i teleskope) osigurava Park prirode, ali poželjno je ponijeti i vlastitu opremu. Program se provodi od izlaska sunca nadalje, idealno na proljeće i jesen.
Zbog pristupačnosti močvara i tršćaka te mreže staza i puteva oko jezera ljubitelji prirode, šetači i promatrači ptica mogu na bilo kojem mjestu na jezeru uživati u prirodi. Na području Parka zabranjen lov na ptice vodarice – zato se ptice ne boje ljudi i dozvoljavaju približavanje, što olakšava promatranje.
TRAJANJE: 5 sati
Preporučeni period godine za posjet: Proljeće, jesen
Prilagođeno za individualne ili grupne posjete: Za individualne posjete (maksimalno 10 osoba)
Da li aktivnost prilagođena za invalide: Da
Preporučena oprema: Preporučuje se obuća i odjeća prilagođena boravku na otvorenom.
Napomene: Za obilazak se treba najaviti tjedan dana unaprijed. Naplaćuje se 225,00 kn po osobi za odrasle, odnosno 90,00 kn po osobi za djecu. U cijenu je uključena ulaznica u Park i stručno vodstvo.
Doživite najistaknutije atrakcije Parka prirode uz stručno vodstvo. Program uključuje poučnu šetnju na više lokaliteta u Parku prirode Vransko jezero.
TRAJANJE: 5 sati
Preporučeni period godine za posjet: Proljeće,ljeto, jesen
Prilagođeno za individualne ili grupne posjete: Za individualne posjete (maksimalno 10 osoba)
Da li aktivnost prilagođena za invalide: Da
Preporučena oprema: Preporučuje se obuća i odjeća prilagođena boravku na otvorenom.
Napomene: Za obilazak se treba najaviti tjedan dana unaprijed. Naplaćuje se 225,00 kn po osobi za odrasle, odnosno 90,00 kn po osobi za djecu. U cijenu je uključena ulaznica u Park i stručno vodstvo.
O močvarnom se staništu, biljnom i životinjskom svijetu uči kroz igru, orijentaciju i istraživanje. Najbolje je doći u proljeće i jesen. Namijenjena je učenicima osnovnih i srednjih škola i predškolskom uzrastu. Odaberi jedan od tri ponuđena programa škole u prirodi i postani mali istraživač.
Mali istraživači riba i vode
Edukativni program za djecu koji uključuje interaktivnu poučnu šetnju s naglaskom na ribe i tradicijsku gradnju (suhozidi, bunje), demonstraciju metoda istraživanja živog svijeta u vodi /edukativne igre.
Program se održava na lokalitetu Prosika uz vodstvo edukatora i odgovarajući edukativnimaterijal. Program se prilagođava uzrastu.
TRAJANJE: 4 sata
CILJANA DOBNA SKUPINA: predškolski uzrast, osnovne i srednje škole
Preporučeni period godine za posjet: Proljeće, jesen
Prilagođeno za individualne ili grupne posjete: Za grupne posjete (minimalno 15 osoba)
Da li aktivnost prilagođena za invalide: Da
Napomene: Za ovaj edukativni program potrebno se najaviti najmanje tjedan dana ranije. Naplaćuje se 40 kuna po učeniku, a u cijenu je uključena ulaznica u Park i stručno vodstvo edukatora.
Edukativni program za djecu koji uključuje interaktivnu poučnu šetnju s naglaskom na biljni svijet, demonstraciju metoda istraživanja biljaka/edukativne igre.
Program se održava na Kamenjaku uz vodstvo edukatora i odgovarajući edukativni materijal. Program se prilagođava uzrastu.
TRAJANJE: 4 sata
CILJANA DOBNA SKUPINA: predškolski uzrast, osnovne i srednje škole
Preporučeni period godine za posjet: Proljeće, jesen
Prilagođeno za individualne ili grupne posjete: Za grupne posjete(minimalno 15 osoba)
Da li aktivnost prilagođena za invalide: Da
Napomene: Za ovaj edukativni program potrebno se najaviti najmanje tjedan dana ranije. Naplaćuje se 40 kuna po učeniku, a u cijenu je uključena ulaznica u Park i stručno vodstvo edukatora.
Edukativni program za djecu koji uključuje interaktivnu poučnu šetnju s naglaskom na ptice i močvaru, promatranje ptica dalekozorima i durbinom /edukativne igre.
Program se održava u Ornitološkom rezervatu uz vodstvoedukatora i odgovarajući edukativni materijal. Program se prilagođava uzrastu.
CILJANA DOBNA SKUPINA: predškolski uzrast, osnovne i srednje škole
Preporučeni period godine za posjet: Proljeće, jesen
Prilagođeno za individualne ili grupne posjete: Za grupne posjete (minimalno 15 osoba)
Da li aktivnost prilagođena za invalide: Da
Napomene: Za ovaj edukativni program potrebno se najaviti najmanje tjedan dana ranije. Naplaćuje se 40 kuna po učeniku, a u cijenu je uključena ulaznica u Park i stručno vodstvo edukatora.
Program uključuje pješačku turu po kružnoj botaničko - planinarskoj stazi koja okružuje vrh Kamenjak/istraživanje faune ptica u Ornitološkom rezervatu uz stručno vodstvo i interaktivnu interpretaciju.
CILJANA DOBNA SKUPINA: studenti i odrasli
Preporučeni period godine za posjet: Proljeće, jesen
Prilagođeno za individualne ili grupne posjete: Za grupne posjete (minimalno 15 osoba)
Da li aktivnost prilagođena za invalide: Ne
Napomene: Za ovaj edukativni program potrebno se najaviti najmanje tjedan dana ranije. Naplaćuje se 60 kuna po osobi, a u cijenu je uključena ulaznica u Park i stručno vodstvo edukatora.
Program uključuje pješačku turu od lučice Prosika do lokaliteta Babin škoj uz interaktivnu interpretaciju kulturne baštine.
TRAJANJE: 4 sata
CILJANA DOBNA SKUPINA: studenti i odrasli
Preporučeni period godine za posjet: Proljeće, jesen
Prilagođeno za individualne ili grupne posjete: Za grupne posjete (minimalno 15 osoba)
Da li aktivnost prilagođena za invalide: Ne
Napomene: Za ovaj edukativni program potrebno se najaviti najmanje tjedan dana ranije. Naplaćuje se 60 kuna po osobi, a u cijenu je uključena uključena ulaznica u Park i stručno vodstvo edukatora.
Pod vodstvom suhozidara naučite tradicijsku gradnju, uključite se u obnovu suhozida Modrava, najvećeg maslinika Dalmacije u Parku prirode Vransko jezero.
U SVIJETU SAMONIKLOG BILJA
Pod vodstvom botaničara upoznajte samoniklo jestivo bilje Vranskog jezera te naučite u kojoj fazi vegetacije i na koji način su iskoristivi pojedini dijelovi biljke.
TRAJANJE: 4 sata
CILJANA DOBNA SKUPINA: srednje škole, studenti i odrasli
Prilagođeno za individualne ili grupne posjete: Za grupne i individualne posjete (min. 5 osoba)
Da li aktivnost prilagođena za invalide: Ne
Napomene: Za ovaj edukativni program potrebno se najaviti najmanje minimalno dva tjedna ranije. Naplaćuje se 90 kuna po osobi za djecu, odnosno 225 kn po osobi za odrasle, a u cijenu je uključena ulaznica u Park i vodstvo. Radionice se provode na proljeće i jesen.
Jedina poznata antička utvrda kružnog unutarnjeg presjeka na istočnoj strani Jadrana, izgrađena je u 4. stoljeću kad se Rimsko Carstvo ozbiljno organizira za prodore s Istoka. Služila je kao okosnica kompleksne fortifikacije cijelog brda i kao stalna promatračnica i zaklon posadi od iznenadnog napada i nevremena.
Utvrda je strateški vrlo dobro postavljena, kontrolira prilazni kanjon i osigurava predstražu „refugija“ na Babinom škoju. Ostaci rimske keramike vide se razasuti po svim padinama brežuljka. S jugozapadne strane nalaze se ostaci s desetak podzidanih obrambenih položaja za strijelce.
Najzapadniji spomenik civilne turske arhitekture u Europi. Izgradnju objekta financirao je Jusuf Mašković, visoki dostojanstvenik na turskom dvoru, inače rodom iz Vrane, i trebao je služiti kao han i rezidencija Maškovića za stare dane. Raskošan i monumentalan objekt počeo se graditi u vrijeme izbijanja Kandijskog rata i zbog smrti Maškovića nikada nije dovršen. Po konačnom oslobođenju Vrane 1699. godine, han je dodijeljen u vlasništvo obitelji Borelli, koja s tog mjesta upravlja cijelim vranskim feudom.
Han je 2015. godine obnovljen, a obnova je financirana u sklopu Programa Europske unije za Hrvatsku IPA 2009. Napravljeno je 14 soba i dva apartmana, restoran, kafić, tri trgovine, muzej, uredi agencije Han Vrana, arheološka prezentacija turskog kupališta hamama, mala tržnica koja ujedno može poslužiti kao pozornica za događanja, predstave i slično.
Poluotok Babin škoj (od 3. tisućljeća p.n.e. do 16. stoljeća)
Poluotočić je izvrsno strateški pozicioniran za dugu aktivnu obranu i smještaj većeg broja stanovništva, stoke i zaliha hrane pa je radi toga bio u gotovo neprekinutoj istoj funkciji više tisućljeća.
Prije prokopa kanala Prosika i spuštanja razine jezera, Babin škoj bio je otočić, što postaje i danas za visokih voda.
Stražarnica je vjerojatno izgrađena nakon prve konsolidacije mletačko-turske granice početkom 16. stoljeća., koja sve do 1699. prolazi sredinom Vranskog jezera. S obzirom na vrlo nemirnu granicu i obostrane česte provale na tuđi teritorij, Mletačka Republika gradi cijeli niz takvih objekata na cijelom potezu kopnene granice i to neposredno uz graničnu crtu, dok je Turska držala jače zaposjednuta starohrvatska utvrđenja nešto dublje u svom dijelu teritorija.
Lokalitet ima očuvanu građevinsku strukturu s oko 70 % izvornog stanja. Na sve strane ostavljeni su otvori za puškarnice i nekoliko otvora za manje topove.
Bunja je arhetip tradicionalnih kamenih poljskih kućica, koje se grade na kamenitim terenima u dalmatinskom i istarskom priobalju, u maslinicima i vinogradima udaljenima od naselja. Bunja je izgrađena u Modravama, prekomorskom posjedu Murterina i Betinjana, a služila je za zaklonište od iznenadnog nevremena ili kao prenoćište, kako njeni korisnici ne bi morali svakodnevno pješačiti natrag do mora i zatim veslati gajetama do svojih naselja na otoku.
Poslužile bi i pastirima koje bi nevrijeme zateklo uz stada. Poznato je desetak ovakvih građevina, a njihova je funkcija prestala tek prije dvadesetak godina, premda bi i danas poslužile putniku namjerniku ili posjetitelju Parka, koji bi se zaputio u istraživanje udaljenijih i manje pristupačnih dijelova Parka.
Stari grad Vrana – benediktinski samostan (9.–16. stoljeće)
Tvrđava Vrana spominje se u 11. stoljeću. Pozivajući se na Zvonimirovu krunidbenu izjavu 1076. u Solinu, radi se o benediktinskom samostanu koji kralj Dmitar Zvonimir daruje Svetoj Stolici kako bi papinski legati imali osiguran dugotrajni boravak na hrvatskim zemljama. Templari koji preuzimaju Vranu 1136. pa sve do ukinuća reda 1312. ne podliježu jurisdikciji lokalnih biskupa. Sve do pada pod tursku upravu 1529. godine postoji kao prvorazredni duhovni i politički čimbenik, a vranski samostan uživa pravo jurisdikcije na cijelom području hrvatsko-ugarskog „jezika“. Posebnom papinskom uredbom ujedinjuje se titula bana hrvatskog i priora vranskog pa se na ovome mjestu u istoj osobi u doba glasovitoga Ivana Paližne koncentrira ogromna crkvena, politička i vojna moć.
Unutar vranskih zidina dugo se vremena čuvaju insignije hrvatskog kraljevstva, radi čega i Koloman 1102. godine dolazi na krunidbu upravo u Biograd kao najbližu kraljevsku rezidenciju. Padom pod tursku upravu, Vrana nikad više nije povratila niti dio svoje slavne prošlosti, a nasljedna prava nad samostanom i njegovom imovinom pripala su prvostolnici zagrebačkoj, u kojoj se i danas čuvaju poprsja najglasovitijih priora vranskih, Ivana Paližne i Petra Berislavića. Lokalitet je sačuvan u otprilike 20 % prvotnog izgleda. Njegovo rušenje izvršila je Venecija u doba Kandijskog rata (1645.–1669.), kad je u sklopu privremenog primirja bila primorana Vranu opet vratiti Turcima. Nikada poslije toga tvrđava nije obnavljana.
Nakon što je krajem 19. stoljeća vinovu lozu, kao izvornu kulturu Modrava, poharala i uništila filoksera, murterinski i betinski težaci prelaze na sadnju maslina. Tako je početkom 20. stoljeća, u manje od 50 godina, do kraja iskrčen modravski krš, zasađeno je i odnjegovano preko 180 000 stabala maslina, a svaki komadić škrte zemlje otet od kamena pažljivo je obrađivan.
Rezultat je najveći i najkompaktniji maslinik na ovoj strani Jadrana, koji se proteže na prevlaci kopna između mora i Vranskog jezera, na površini od 12 km2. Posebnu ljepotu i prepoznatljivost cijelom krajobrazu daje kamena mreža suhozida, izgrađenih prilikom čišćenja krša.
Na području Prosike, u najjužnijem dijelu Parka, uređen je posjetiteljski infocentar. Lučica za privez brodova, sanitarni čvor, u tradicijskom stilu obnovljena ribarska kućica iz 19. stoljeća i uređen okoliš dočekuju najveći broj posjetitelja. Kratkom šetnjom na sjever doći ćete do promatračnice za ptice s koje se za lijepog vremena pruža pogled na cijelo jezero. Ako krenete na jug, šetnjom kroz koju vas prate poučne table, doći ćete do mjesta koje se naziva Jugovir.
Ovdje za vrijeme jakog južnog vjetra zbog podizanja morske razine more izvire prema jezeru. Na ovom se mjestu nalazi obnovljena Borellijeva ribarska kuća iz 18. stoljeća, a u prošlosti je služila ribarima kao prenoćište, sklonište ili ostava, odnosno čuvarima koji su kontrolirali izlov jegulje koja je upravo na ovom mjestu u najvećem broju migrirala prema moru i natrag. Dok boravite u lučici Prosika, razmislite o tome da iznajmite bicikl za vožnju po Parku, kajak za uživanje u nečujnom veslanju po jezerskoj vodi ili pak da u suvenirnici potražite nešto će vas podsjećati na vrijeme provedeno na Vranskom jezeru.
Napomene:
Infocentar u lučici Prosika i suvenirnica otvoreni su za posjetitelje od svibnja do listopada.
Brdo Osridak je prirodni plato na strateški zanimljivoj poziciji odakle se vrlo lako može nadgledati šire područje, a do njega vodi prirodni put, kanjon, koji povezuje morsku obalu sa naseljima u zaleđu. Arheolozi koji rade na istraživanju ovog lokaliteta smatraju da je cijeli plato bio dobro planski uređen za potrebe straže i vojske koja je tamo boravila.
Dosadašnja istraživanja na lokalitetu Osridak Gradina pokazala su da je ova lokacija bila od velikog značaja krajem srednjeg vijeka. O važnosti ove lokacije i kontrole prolaza ljudstva i roba govore pronađeni ostatci starije utvrde koja se sastojala od više prostorija građenih u nekoliko faza. Osim toga, pronađeno naoružanje sugerira da se ovdje nalazila dobro naoružana vojna posada.
Na vrhu brda Kamenjak, iznad sredine Vranskog jezera, tijekom 2006. godine uređen je istoimeni vidikovac (Projekt CARDS 2002). Dva spojena objekta izgrađena su i uređena u tradicijskom stilu te se pokraj njih nalaze velike informativne ploče koje pričaju priču o ovom kraju stariju od dva tisućljeća, veliki plato s klupama za odmor i uživanje, panoramski teleskop i ono što je najvažnije: pogled na čitavo jezero, na početak Kornatskog otočja, na Murter, Pirovac, Drage, Pakoštane…
Osim uživanja u nezaboravnom pogledu, ovdje možete kupiti i suvenire s motivima Vranskog jezera, biciklističku i izletničku kartu ili dobiti više informacija o mjestu na kojem se nalazite. Na vidikovcu posjetitelji mogu posjetiti i kušaonicu Kamenjak te isprobati pršut, sir ili vino.
Napomene:
Infocentar Kamenjak, suvenirnica i kušaonica otvoreni su za posjetitelje od svibnja do listopada.
Infocentar se nalazi na ulazu u ornitološki rezervat i poučnu stazu Ptice Vranskog jezera. Posjetiteljima su na raspolaganju informatori te informativni materijali. U sklopu infocentra nalazi se suvenirnica i wc. Na lokaciji je moguć najam dalekozora za promatranje bogatog ptičjeg svijeta prilikom posjeta ornitološkom rezervatu.
Radno vrijeme: Infocentar i suvenirnica otvoreni su za posjetitelje od 8,00 do 20,00 h, od Uskrsa do kraja listopada.